Medaljemålsætning nået på OL’s 11. Dag

Med en bronzemedalje til sejler Anne-Marie Rindom og en finaleplads til damedoublen i badminton er det danske OL-hold nu sikre på at indfri medaljemåsætningen på 10 medaljer.
17. aug 2016
Med en bronzemedalje til sejler Anne-Marie Rindom og en finaleplads til damedoublen i badminton er det danske OL-hold nu sikre på at indfri medaljemåsætningen på 10 medaljer.

Det er nogle forrygende dage for de danske atleter ved OL. Tirsdag blev den 6. dag i træk ved OL i Rio med danske medaljer. 

Dagen startede ellers med en skuffende 6.-plads til kajakroer René Holten Poulsen og en sidsteplads til banerytter Amalie Dideriksen i det 4. løb i omnium-konkurrence. Men herefter vendte billedet for de danske atleter, da Kamilla Rytter-Juhl og Christinna Pedersen vandt semifinalen i badminton damedouble og dermed blev garanteret en olympisk medalje. Kort efter sejlede Anne-Marie Rindom sig med en 8. Plads i Laser Radials medal race ind på en samlet 3. plads og sikrede sig sin første OL-medalje.

Ud over de flotte medaljepræstationer imponerede den unge banecykelrytter Amalie Dideriksen sidst på aftenen med en sejr i det afsluttende point-løb, og hun sluttede dermed samlet på en flot 5.-plads i omnium.

Natten til onsdag dansk tid rundede Sara Slott dagen af for de danske atleter ved at løbe sig i finalen i 400m hæk. 

Se alle dagens danske resultater her:

Atletik:
400 m hæk (semifinale) – Stina Troest - 4. plads i 56:00 (SB), samlet 15. plads og ude af OL.
400 m hæk (semifinale) – Sara Slott - 2. plads i 54:55, samlet delt 2. plads og videre til finalen.

Badminton:
Damedouble SEMIFINALE – Kamilla Rytter Juhl and Christinna Pedersen vs. TANG Yuanting YU Yang: Sejr - 2-1 (21-16, 14-21, 21-19) – Videre til FINALEN

Banecykling:
Omnium – 500 m på tid – Amalie Dideriksen – Nr. 18, tid: 38,032
Omnium – flyvende omgang – Amalie Dideriksen – Nr. 18, tid 14,940
Omnium – 25 km pointløb – Amalie Dideriksen – Nr. 1 – samlet nummer 5.

Kajak:
K2 500 meter (B finale) – Amalie Thomsen, Ida Villumsen: Nr. 4, tid: 1:48.846
K1 1000 meter (FINALE) – René Holten Poulsen: Nr. 6, tid: 3:36.840

Sejlsport:
Laser Radial (MEDAL RACE) – Anne-Marie Rindom – 8. Plads - samlet 3. plads - BRONZE
49’er FX (race 10,11,12) – Jena & Katja - 1., 2., og 4. plads- Samlet delt 1. Plads (Deltager derfor i Medal Race)
49’er (race 10,11,12) – C. Lübeck og J. Warrer - 18., 1. og 2. plads – Samlet 5. plads (Detalger derfor i Medal Race).

På OL.dk kan du under kalenderen se de kommende dagens program, og på vores Facebook-side Danmark til OL kan du under hele OL komme helt tæt på den danske deltagelse ved OL.