European Games
Den første udgave af European Games blev afviklet i Baku i 2015, og den næste udgave finder sted i 2023 i den polske by Krakow.
I modsætning til den første udgave af European Games er der i Minsk i flere idrætsgrene OL-kvalifikation på spil. I nogle idrætsgrene uddeles der nationspladser til OL i Tokyo, men der i andre idrætsgrene er point til OL-ranglisten på spil.
I alt 59 danske atleter er udtaget i 10 sportsgrene. I alt deltager 4.000 atleter fra 50 forskellige lande. Læs meget mere på den officielle hjemmeside her. Her kan man blandt andet se konkurrenceprogrammet, og her kan man læse profiler af alle deltagende atleter.
Der konkurreres i 15 sportsgrene (de sportsgrene, hvor Danmark deltager, er markeret med fed):
Atletik
Badminton
Basketball 3x3
Boksning
Bordtennis
Brydning
Bueskydning
Cykling
Gymnastik
Judo
Kajak
Karate
Skydning
Sambo
Strandfodbold
Atleter
Profiler af alle danske atleter kan findes på Minsk19-hjemmesiden her.
Den danske teambog kan hentes her.
Atletik
Mette Graversgaard (05.10.1995)
Disciplin: 100 meter hæk
Klub: Aarhus 1900 AM
Janne Nielsen (24.04.1993)
Disciplin: Længdespring
Klub: Aarhus 1900 AM
Marie Vestergaard (15.12.1991)
Disciplin: Spydkast
Klub: Aarhus 1900 AM
Sara Slott Petersen (09.04.1987)
Disciplin: Mixed 4x400 meter
Klub: Aarhus 1900 AM
Helene Holm Gottlieb (11.01.1998)
Disciplin: The Hunt, 600 meter
Klub: Holte IF
Astrid Glenner-Frandsen (11.04.1993)
Disciplin: The Hunt, 200 meter
Klub: KIF
Zarah Buchwald (24.11.95)
Disciplin: 4x400 meter
Klub: Hvidovre AM
Emma Beiter Bomme (28.06.98)
Frederik Schou-Nielsen (05.02.1996)
Disciplin: 100 meter
Klub: Sparta AM
Andreas Martinsen (17.07.1990)
Disciplin: 110 meter hæk
Klub: Aarhus 1900 AM
Jonas Kløjgaard Jensen (29.02.1996)
Disciplin: Højdespring
Klub: Aarhus 1900 AM
Benjamin Lobo-Vedel (23.09.1997)
Disciplin: Mixed 4x400 meter
Klub: Aalborg AM
Gustav Lundholm Nielsen (03.08.1998)
Disciplin: Mixed 4x400 meter
Klub: Sparta AM
Kristian Uldbjerg Hansen (15.08.1996)
Disciplin: The Hunt, 800 meter
Klub: Aalborg AM
Nicolai Hartling (17.01.1994)
Disciplin: The Hunt, 400 meter
Klub: Sparta AM
Simon Hansen (30.06.1998)
Klub: Aarhus 1900 AM
Kasper Olsen (21.06.1991)
Klub: Hvidovre AM
Badminton
Anders Antonsen (27.04.1997)
Disciplin: Herresingle
Klub: Aarhus AB
Mia Blichfeldt (19.08.1997)
Disciplin: Damesingle
Klub: Solrød Strand
Line Kjærsfeldt (20.04.1994)
Disciplin: Damesingle
Klub: Højbjerg
Kim Astrup (06.03.1992)
Disciplin: Herredouble
Klub: Team Skælskør-Slagelse
Anders Skaarup (15.02.1989)
Disciplin: Herredouble
Klub: Højbjerg
Maiken Fruergaard (11.05.1995)
Disciplin: Damedouble
Klub: Solrød Strand
Sara Thygesen (20.01.1991)
Disciplin: Damedouble/mixed double
Klub: Skovshoved
Niclas Nøhr (02.08.1991)
Disciplin: Mixed double
Klub: Solrød Strand
Boksning
Ditte Ajaaja Frostholm (12.01.1990)
Disciplin: -60 kilo
Klub: Høje Taastrup BK
Frederik Lundgaard Jensen (17.11.1995)
Disciplin: -64 kilo
Klub: Pandrup BK
Bordtennis
Jonathan Groth (09.11.1992)
Disciplin: Herresingle/hold
Klub: UMMC Ekaterinburg
Anders Lind (14.12.1998)
Disciplin: Herresingle/hold
Klub: TTC Zugbrücke Grenzau
Tobias Rasmussen (26.11.1996)
Disciplin: Hold
Klub: ASV Grünwettersbach
Bueskydning
Maja Jager (22.12.1991)
Disciplin: Recurve
Klub: Broby Byeskytteklub
Anne Marie Dorscheus Laursen (11.02.1993)
Disciplin: Recurve
Klub: Aalborg Bueskyttelaug
Randi Degn (29.06.1989)
Disciplin: Recurve
Klub: TIK Bueskydning
Tanja Jensen (21.07.1995)
Disciplin: Compound
Klub: TIK Bueskydning
Judo
Lærke Olsen (21.06.1998)
Disciplin: -63 kilo
Klub: Hillerød Judo Klub
Emilie Sook (29.12.1995)
Disciplin: -70
Klub: Brønshøj Judo Klub
Mathias Madsen (15.08.1999)
Disciplin: -100
Klub: Brønshøj Judo Klub
Kajak
René Holten Poulsen (28.11.1988)
Disciplin: K1 1000m, K1 5000m og K2 1000m
Klub: Maribo Kajakklub
Nils Boe (13.06.1989)
Disciplin: K2 1000m
Klub: Maribo Kajakklub
Emma Jørgensen (30.01.1996)
Disciplin: K1 200m, K1 500m, K1 5000m og K4 500m
Klub: Maribo Kajakklub
Line Langelund (22.04.1998)
Disciplin: K2 200m og K4 500m
Klub: Silkeborg Kajakklub
Julie Funch (06.02.1997)
Disciplin: K2 500m og K4 500m
Klub: Vallensbæk Kano og Kajak Club
Pernille Knudsen (31.07.1997)
Disciplin: K2 500m og K4 500m
Klub: Maribo Kajakklub
Bolette Iversen (11.08.1997)
Disciplin: K2 200m
Klub: Hellerup Kajakklub
Karate
Katrine Pedersen (05.04.1996)
Disciplin: -68
Klub: Ishøj Karate Klub
Trampolin
Benjamin Salo Kjær (30.09.1998)
Disciplin: Individuel
Klub: Haslev Trampolin Klub
Skydning
Stine Nielsen (09.02.1991)
Disciplin: Riffel
Klub: Særslev Skytteforening
Rikke Ibsen (30.11.1990)
Disciplin: Riffel
Klub: Trehøje Skytteforening
Anna Nielsen (23.04.1998)
Disciplin: Riffel
Klub: Særslev Skytteforening
Jesper Hansen (19.11.1980)
Disciplin: Skeet
Klub: Københavns Flugtskytte Klub
Emil Petersen (16.08.1998)
Disciplin: Skeet
Klub: Jetsmarks Sogns Jagtforening
Steffen Olsen (30.01.1983)
Disciplin: Riffel
Klub: Ballerup Skytteforening
Esben Jakobsen (22.07.1988)
Disciplin: Riffel
Klub: DSB/ASF
Mikkel Hansen (13.02.1999)
Disciplin: Riffel
Klub: Særslev Skytteforening
Frederik Larsen (16.06.1995)
Disciplin: Pistol
Klub: Trehøje Skytteforening
Facts
• European Games i Minsk er det andet i rækken efter Baku2015
• Afvikles 21.-30. juni i Minsk, Hviderusland
• 50 nationer og 4.000 atleter deltager
• 15 forskellige idrætsgrene (heraf 13 olympiske)
• I to sportsgrene er European Games også officielt EM (boksning for mænd og judo)
• Konkurrencerne i 8 af de 15 idrætsgrene er en del af kvalifikationen til Tokyo 2020 (kvotepladser og ranglistepoint)
• 201 sæt medaljer skal uddeles
• 8.000 frivillige hjælpere vil være involveret i legene
• Arrangør: EOC (sammenslutningen af de europæiske olympiske komitéer)
• DR har erhvervet sig rettighederne og sender fra European Games