Program

Danskere i ilden

Under vinter-OL kan du her på siden finde programmet for, hvornår de danske deltagere skal spille ishockey, curle, løbe på skøjter osv. Det bliver 17 dage med masser af vintersport - og mange gange skal du stille vækkeuret, for Beijing er syv timer foran os i Danmark. Det betyder, at når klokken fx er 13.00 i Beijing, så er den 06.00 i Danmark.

Sportsgrene med dansk deltagelse:

  • Curling (mænd og kvinder)
  • Ishockey (mænd og kvinder)
  • Speedskating (mass start - mænd)
  • Alpint skiløb (slalom - mænd)

Alle klokkeslæt er dansk tid. Programmet opdateres løbende.

Fredag den 4. februar

Ishockey - kvinder
Danmark vs Kina
Puljekamp
Kl. 05:05
Vises på TV2

Åbningsceremoni
Kl. 13:00
Vises på TV2 fra kl. 12:22

Lørdag den 5. februar

Ishockey - kvinder
Danmark vs Japan
Puljekamp
Kl. 09:40
Vises på DR1

Søndag den 6. februar

Speedskating - mænd
Viktor Hald Thorup
5000 m individuelt
Kl. 09:30
Vises på DR1

Mandag den 7. februar

Ishockey - kvinder
Danmark vs Tjekkiet
Puljekamp
Kl. 09.40
Vises på DR1

Skiskydning - kvinder
15 km individuelt
Kl. 10.00
Vises på TV 2

Tirsdag den 8. februar

Ishockey - kvinder
Danmark vs Sverige
Puljekamp
Kl. 14:10
Vises på TV2

Onsdag den 9. februar

Curling - mænd
Danmark vs Canada
Puljekamp
Kl. 13:05
Vises på DR1

Ishockey - mænd
Danmark vs Tjekkiet
Puljekamp
Kl. 14:10
Vises på TV2

Torsdag den 10. februar

Curling - kvinder
Danmark vs Kina
Puljekamp
Kl. 02:05
Vises på TV2

Curling - kvinder
USA vs Danmark
Puljekamp
Kl. 13:05
Vises på TV2

Fredag den 11. februar

Curling - mænd
Danmark vs Kina
Puljekamp
Kl. 02:05
Vises på TV2

Ishockey - mænd
Danmark vs Rusland
Puljekamp
Kl. 05:00
Vises på DR1

Ishockey - kvinder
Potentiel kvartfinale
Kl. 05:10 eller 14.10

Skiskydning - kvinder
Sprint - 7,5 km
Kl. 10:00
Vises på TV2

Curling - mænd
Rusland vs Danmark
Puljekamp
Kl. 13:05
Vises på TV2

Lørdag den 12. februar

Curling - kvinder
Japan vs Danmark
Puljekamp
Kl. 02:05
Vises på DR1

Ishockey - kvinder
Potentiel kvartfinale
Kl. 05:10 eller 09:40

Curling - mænd
Danmark vs Schweiz
Puljekamp
Kl. 07:05
Vises på DR1

Curling - kvinder
Danmark vs Schweiz
Puljekamp
Kl. 13:05
Vises på DR1

Ishockey - mænd
Danmark vs Schweiz
Puljekamp
Kl. 14:10
Vises på DR1

Søndag den 13. februar

Curling - kvinder
Danmark vs Storbritannien 
Puljekamp
Kl. 07:05
Vises på TV2

Skiskydning - kvinder
Potentiel jagtstart - 10 km
Kl. 10:00
Vises på TV2

Curling - mænd
Storbritannien vs Danmark
Puljekamp
Kl. 13:05
Vises på DR1

Mandag den 14. februar

Ishockey - kvinder
Potentiel semifinale
Kl. 05:10 eller 14:10

Curling - mænd
Danmark vs Norge
Puljekamp
Kl. 07:05
Vises på TV2

Curling - kvinder
Danmark vs Rusland
Puljekamp
Kl. 13:05
Vises på DR1

Tirsdag den 15. februar

Curling - mænd
Sverige vs Danmark
Puljekamp
Kl. 02:05
Vises på TV2

Ishockey - mænd
Potentiel kvalifikations-play-off-kamp
Kl. 05:10, 09:40 eller 14:10
Vises på TV2

Curling - kvinder
Sverige vs Danmark
Puljekamp
Kl. 07:05
Vises på TV2

Onsdag den 16. februar

Alpint skiløb - mænd
Slalom, 1. gennemløb
Kl. 03:05
Vises på DR1

Ishockey - mænd
Potentiel kvartfinale
Kl. 05:10, 07:00, 09:40 eller 14:10

Alpint skiløb - mænd
Slalom, 2. gennemløb
Kl. 06:45
Vises på DR1

Curling - mænd
Italien vs Danmark
Puljekamp
Kl. 07:05
Vises på TV2

Ishockey - kvinder
Potentiel bronzekamp
Kl. 12:10

Curling - kvinder
Sydkorea vs Danmark
Puljekamp
Kl. 13:05
Vises på DR1

Torsdag den 17. februar

Curling - mænd
Danmark vs USA
Puljekamp
Kl. 02:05
Vises på DR1

Ishockey - kvinder
Potentiel guldkamp
Kl. 05:10

Curling - kvinder
Danmark vs Canada
Puljekamp
Kl. 07:05
Vises på DR1

Curling - mænd
Potentiel semifinale
Kl. 13:05

Fredag den 18. februar

Ishockey - mænd
Potentiel semifinale
Kl. 05:10 eller 14:10

Curling - mænd
Potentiel bronzekamp
Kl. 07:05

Curling - kvinder
Potentiel semifinale
Kl. 13:05

Lørdag den 19. februar

Speedskating - mænd og kvinder
Mass start
Kl. 08:00: Semifinale
Kl. 09:30: Finale
Vises på DR1

Curling - mænd
Potentiel finale
Kl. 07:05

Curling - kvinder
Potentiel bronzekamp
Kl. 13:05

Ishockey - mænd

Potentiel bronzekamp
Kl. 14:10

Søndag den 20. februar

Curling - kvinder
Potentiel finale
Kl. 02.05

Ishockey - mænd
Potentiel finale
Kl. 05.10

Afslutningsceremoni
Kl. 13:00-15:00
Vises på DR1

Hvornår afvikles de forskellige sportsgrene?

Program for vinter-OL

Her er listen med de sportsgrene som er på programmet ved vinter-OL:

- Alpint skiløb
- Bobslæde
- Skiskydning
- Langrend
- Curling
- Freestyle ski
- Kunstskøjteløbe
- Ishockey
- Kælk
- Nordisk kombineret
- Snowboard
- Skihop
- Skeleton
- Speedskating
- Speedskating (short track)

Det fulde program fra vinter-OL